ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΚΛΩΣΤΟΥΦΑΝΤΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 12 Δεκέμβριος 2022 14:25
Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Μείωσης Αποβλήτων - European Week for Waste Reduction (EWWR) το 4ο ΓΕΛ συμμετείχε ενεργά στη δράση με τίτλο "Και εγώ νοιάζομαι , ανακυκλώνω ρούχα και παπούτσια " που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας και το Δήμο Λαρισαίων . Αρχικά παρουσιάστηκε η αφίσα της δράσης στον πίνακα ανακοινώσεων ενώ ταυτόχρονα ενημερώθηκαν όλα τα τμήματα του σχολείου από τους υπεύθυνους καθηγητές. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα ξεκίνησε στις 21 Νοεμβρίου και ολοκληρώθηκε με επιτυχία στις 25 Νοεμβρίου 2022 .Συγκεντρώθηκαν σε ειδικό χώρο του σχολείου κλωστοϋφαντουργικά προϊόντα όπως ρούχα , παπούτσια , τσάντες , λούτρινα παιχνίδια κ.α. βάρους περίπου 80κιλών. Μέρος των μαθητών της δράσης συμμετέχουν και στα προγράμματα του σχολείου με τίτλο "Ανακύκλωση και επιχειρηματικότητα 1 και 2" ενώ σημαντική ήταν και η συμμετοχή των καθηγητών. Τέλος , τα συγκεντρωθέντα υλικά παραδόθηκαν στις 25 Νοεμβρίου στην εταιρία 'EAST WEST GREECE - ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΡΟΥΧΩΝ ' που είναι και ο φορέας διαχείρισης των κάδων Ανακύκλωσης του Δήμου Λαρισαίων από τους υπεύθυνους καθηγητές κ.κ.Πολύζο Ιωάννη και Τσιώνη Μαρία.
Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 15 Δεκέμβριος 2022 12:52