6ος Εθνικός Διαγωνισμός Γνώσεων για το Χρήμα PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 28 Μάρτιος 2023 12:21

Πρωτιά για το Α8 του Σχολείου μας στον 6ο Εθνικό Διαγωνισμό Γνώσεων για το Χρήμα

Θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο και την Ελλάδα στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στις Βρυξέλλες στις 15 και 16 Μαΐου 2023.

Η Ελληνική Ένωση Τραπεζών (ΕΕΤ) συμμετέχοντας για ένατη συνεχόμενη χρονιά στο θεσμό της “European Money Week” της Ευρωπαϊκής Τραπεζικής Ομοσπονδίας ολοκλήρωσε με επιτυχία στις 21 Μαρτίου 2023, τον Έκτο Εθνικό Διαγωνισμό Γνώσεων για το Χρήμα “European Money Quiz”.

Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μεταξύ 361 ομάδων τάξεων από 68 σχολεία (34 Γυμνάσια και 34 Λύκεια) δημόσια και ιδιωτικά, με τη συμμετοχή 1.211 μαθητών συνολικά.

Ο Εθνικός Διαγωνισμός για το Χρήμα, αποτελεί το πρώτο σκέλος της κοινής πρωτοβουλίας της Ευρωπαϊκής Τραπεζικής Ομοσπονδίας και των εθνικών τραπεζικών ενώσεων-μελών της για τον Χρηματοπιστωτικό Εγγραμματισμό των μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων ηλικίας 13-15 χρονών.

Οι μαθητές Παντελεήμων Χεμελίδης και Ανέστης Τόμη κατέκτησαν την πρώτη θέση στον διαγωνισμό και θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο και την Ελλάδα στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό που θα πραγματοποιηθεί στις Βρυξέλλες στις 15 και 16 Μαΐου 2023 συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους κ.κ. Δομανόγλου Κυριακή και Γεροβασίλη Αγγελική.

Οι τάξεις που κατέκτησαν τις τρεις πρώτες θέσεις θα λάβουν ως συμβολικό δώρο από έναν σταθερό ηλεκτρονικό υπολογιστή για το σχολείο τους και τιμητικές πλακέτες.