Ενημερωτική Δράση για την αρτηριακή πίεση και την υπέρταση από μαθητές του 4ου Λυκείου Λάρισας PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 24 Μάιος 2023 08:57

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις 17 Μαΐου 2023 - Παγκοσμια Ημέρα κατά της Υπέρτασης, η ενημερωτική δράση μαθητών της Α’ Λυκείου του 4ου Γενικού Λυκείου Λάρισας για την Αρτηριακή Πίεση και την Υπέρταση.

Οι μαθητές του σχολείου μας, έχοντας διδαχθεί για την σημασία της μέτρησης της αρτηριακής πίεσης, τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν από τη υπέρταση και τους τρόπους αποφυγής της, ετοίμασαν ενημερωτικό φυλλάδιο το οποίο εκτυπώθηκε με την ευγενική χορηγία του βιβλιοπωλείου Α. Καλτσάς και το μοίρασαν στους περαστικούς της Κεντρικής Πλατείας

Μάλιστα μέτρησαν την Αρτηριακή Πίεση σε εθελοντές και τους ενημέρωσαν για τις φυσιολογικές τιμές της, τη σωστή θέση μέτρησης και τρόπους ρύθμισής της.

Η δράση πραγματοποιήθηκε με την υποστήριξη του Δήμου Λαρισαίων και υπό την Αιγίδα του Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας. Τους μαθητές και τους καθηγητές τους, μεταξύ άλλων, τίμησαν με την παρουσία τους και τους επιβράβευσαν γι’ αυτή την πρωτοβουλία τους, ο κ.Δημήτρης Δεληγιάννης Αντιδήμαρχος Διοίκησης, Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης του Δ. Λαρισαίων και ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας κ. Κων/νος Γιαννακόπουλος.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 24 Μάιος 2023 09:12